آلاچیق چیست؟ انواع آنها

واژه آلاچیق از زبان ترکمن وارد زبان فارسی شده است[۱]. در فارسی کهن از واژه تارم (طارم) به جای آلاچیق استفاده می شده است. به علاوه کپر، کلاه فرنگی، کوخ، خیمه و سایبان نیز در زبان فارسی برای آلاچیق مورد استفاده قرار می گیرد. در انگلیسی آلاچیق را Gazebo می نامند. آلاچیق یک فضای مستقل و مسقف است که قالبا از اطراف باز یا نیمه باز است. آلاچیق به عنوان یک سرپناه برای لذت بردن از طبیعت مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل آلاچیق ها معمولا در باغ ها، جنگل ها، پارک ها، سواحل و … ساخته می شوند.

نمونه ای از آلاچیق چوبی با پوشش سقف شینگل

انواع 

آلاچیق ها انواع مختلفی دارند. برای طبقه بندی می توان آنها را براساس متریال مورد استفاده در ساخت تفکیک نمود:

آلاچیق با سازه چوبی

آلاچیق چوبی بدلیل سازگاری و هارمونی با طبیعت اطراف خود همواره پرطرفدار و جذاب بوده است. از این نوع آلاچیق معمولا در فضاهای خصوصیتر استفاده می شود که علت اصلی آن آسیب پذیر بودن آن است. اما امروزه با اعمال پوشش های ضد اشتعال و نیز مواد محافظت کننده در برابر رطوبت و اشعه آفتاب در برخی از پارک ها و بوستان های شهری و عمومی نیز آلاچیق های چوبی مورد استفاده قرار گرفته است.

سازه فلزی

این دسته از آلاچیق ها از آهن یا آلومینیوم ساخته می شوند. علاوه بر هزینه پایین تر ساخت این آلاچیق ها، هزینه تعمیر و نگهداری آن ها نیز کمتر است. لذا در مکان های عمومی شهرداری ها معمولا از این نوع آلاچیق استفاده می کنند.

یک نمونه آلاچیق کوچک فلزی

متریال های بومی

در برخی مناطق مردم محلی با استفاده از متریال های ارزان بومی که به وفور در دسترس است اقدام به ساخت آلاچیق یا سرپناه موقت می کنند. به عنوان مثال استفاه از برگ و طناب های بافته شده از درخت خرما در مناطق جنوبی ایران. یا استفاده از بوته های شالی در مناطق شمالی. و نیز استفاده از سیاه چادر و یا نمد در مناطق عشایری برای اجرای سرپناه های موقت کماکان رایج است.

آلاچیق هایی از بامبو

نکته دیگر در مورد آلاچیق نوع پوشش سقف آن است. سقف آلاچیق ها شیب دار و یا گنبدی می باشد. برای اجرای سقف شیب دار آلاچیق گزینه های مختلفی وجود دارد. از جمله متریال هایی مثل ورق های فلزی، سفال، صفحات پلی کربنات، تایل های شینگل، آردواز یا تایل های سیمانی و سمنت برد.

برای اجرای سقف آلاچیق های گنبدی نیز معمولا از شاسی کشی فلزی و پوشش بتنی استفاده می شود. استفاده از فایبرگلاس و مواد کامپوزیتی نیز برای اجرای فرم های گنبدی و پیچیده مناسب است.

کلیک هاوس مفتخر است سبکی جدید از آلاچیق مدرن و آلاچیق چوبی را ارائه می کند. آلاچیق چوبی پیش ساخته کلیک هاوس به صورت پازلی تولید می شود. این سازه ها در محل بسیار سریع و دقیق مونتاژ می گردد. ویدیو زیر را برای آشنایی مقدماتی با آلاچیق های گنبدی مدرن کلیک هاوس مشاهده نمایید.

در مقالات بعدی به معرفی بیشتر آلاچیق های رایج در بازار خواهیم پرداخت.

[۱] https://dictionary.abadis.ir/fatofa/%D8%A2%D9%84%D8%A7%DA%86%DB%8C%D9%82/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست