اصول طراحی پارامتریک در معماری داخلی

طراحی پارامتریک در معماری داخلی

 

طراحی پارامتریک در معماری داخلی و به طور کلی در هنر معماری، دربرگیرنده پارامترها و ارتباط آنها با یکدیگر به منظور یافتن راه حل های مناسب است. این روش طراحی گزینه های متعددی را برای حل هر مشکلی که ممکن است با آن مواجه شویم ارایه می دهد.

این امر باعث می شود با وجود طیف وسیعی از متغیرها، طرح های بهینه به راحتی توسط فرآیندهای تحلیل و بهینه سازی قابل دستیابی باشند.
طراحی الگوریتمیک به عنوان ابزار اساسی در طراحی پارامتریک، مبتنی بر فرآیندهای برنامه نویسی است که به زبان های متفاوتی ایجاد میشود. هر زبان برنامه نویسی، اهداف مشخصی دارد که این اهداف با فرآیندهای پیچیده شامل الگوریتم های مختلف، هماهنگ می باشند.

طراحی پارامتریک در معماری داخلی
درحال حاضر زبان برنامه نویسی و کد نویسی کامپیوتری بین طراحان رایج شده است. به همین ترتیب، نرم افزارهای تخصصی مانند Grasshopper افزونه Rhinoseros و Dynamo افزونه Revit بطور گسترده توسط متخصصان این حوزه استفاده می شوند.
ضمنا، طراحی محاسباتی علاوه بر ایجاد مزایای متعدد در فرایند معماری، باعث می شود فرآیند آزمایش و نمونه سازی هنگام خلق یک پروژه با اطمینان بیشتری صورت گیرد.

فرآیند ساخت دیجیتال همسو با فرآیند طراحی، یک رابطه دو طرفه پویا بین ایده پردازی، ایجاد، ساخت و آزمایش محصول را در هر مرحله از طراحی فراهم می کند.
امروزه، طراحی الگوریتمیک در فعالیت های خلاقانه به کار گرفته می شود. این فعالیت ها شامل زمینه های مختلفی است: مهندسی، معماری، طراحی محصول و دکوراسیون داخلی (مبلمان، سقف ها، نما، پله و آیتم های دکوری پارامتریک ).

طراحی پارامتریک در معماری داخلی

طراحی پارامتریک در معماری داخلی

به طور کلی اساس هر پروژه، تجزیه و تحلیل كامل شرایط موجود، شناسایی پارامترهای کلیدی و توانایی خلق راه حل های منسجم برای رسیدن به پایداری اقتصادی، محیطی و اجتماعی است. روش طراحی محاسباتی همراه با پارامترهای خلاقانه، در هنگام شکل گیری پروژه های معماری بسیار مفید واقع می شود.

تاریخچه طراحی پارامتریک در معماری

با توجه به کارهای معماری به نام “لوئیجی مورتی”، معماری پارامتریک در دهه ۱۹۶۰ با تحقیقات در مورد سیستمهای ترکیبی آغاز شد. هدف این تحقیقات تعریف روابط بین پارامترهایی بود که از نظر ابعادی روی هم تاثیر می گذاشتند.

مورتی طراحی یک استادیوم را معیار و مرجع برای مشاهدات خود قرار داد. او از بررسی نوزده پارامتر که زاویه دید ( در استادیوم ) و حتی هزینه بتن را شامل میشد به این نتیجه رسید که می توان راه حل های بهینه برای ساخت و ساز را به دست آورد.
بعدها “فری اتو” این روش را در فرم یابی به کار برد. او پارامترها را نه از دید صرفاً ریاضی بلکه از دید زیبایی شناسانه در نظر گرفت.
با تحولات در زمینه های تفکر، خلاقیت و فناوری پیشرفت در زمینه طراحی پارامتریک نیز مشهود است. به عنوان مثال الگوهای موجود در طبیعت که توسط معماران، هنرمندان و دانشمندان مورد بررسی قرار گرفته اند. این نوع تحقیقات بیانگر سیر تحول معماری به سمت یک وضعیت جدید و مدرن است که شامل رویکردی همه جانبه در طراحی می باشد.

پیشگامان طراحی پارامتریک

• کریستوفر الکساندر، برای تحقیقاتش در مورد الگوهای ساختاری
• فرانک گری، که آزمایش وی منجر به ساخت نرم افزاری تخصصی برای سطوح پیچیده در معماری شده است.
• پاتریک شوماخر به عنوان بخشی از تیم معماران زاها حدید
• گرگ لین، که محاسبات ریاضی خود را در قالب معماری بیان کرد. اثر وی “معماری فولدینگ” نخستین بار در سال ۱۹۹۳، در شماره ویژه ای از مجله AD به نمایش در آمده است.
هنگام استفاده از رویکرد پارامتریک در طراحی داخلی، بهینه سازی فضا باید در جهت کاربردی بودن باشد. برای دستیابی به فضایی دلپذیر باید تمام متغیرهای طراحی داخلی همچون نورپردازی، کیفیت محیط، راحتی، جلوه های بصری، نازک کاری و مبلمان هماهنگ و منسجم باشند.

طراحی پارامتریک در معماری داخلیطراحی پارامتریک در معماری داخلیطراحی پارامتریک در معماری داخلی

 

 ویژگیهای طراحی پارامتریک در معماری

به کارگیری رویکرد پارامتریک، هم خلاقیت طراح را برمی انگیزد و هم گزینه های پیش رو در طراحی را چند برابر می کند.
به علاوه، این رویکرد یک رابطه پویا و فعال بین طراح و ظرفیت محاسباتی کامپیوتر فراهم می کند. بنابراین میتوان استانداردهای طراحی را با توجه به شرایط محیطی مدنظر قرار داد.
چنین رویکردی آزادی گسترده ای را در فرآیندهای تجربی آزمایشی برای ما فراهم می کند. زیرا با اعمال حد ومرزهای تکنیکی، فرم های پیچیده ای میتوانند به تصویر درآیند. در عین حال فرآیند ساخت آنها نیز از نظر سازه ای و تولید بهینه باشد.
این نوع طراحی در مقیاس کوچک و بزرگ اعم از مبلمان، ساختمان ها و پروژه های زیرساختی (جاده ها، منابع برق،..) قابل اجرا است.

طراحی پارامتریک در معماری داخلی

 

همچنین با کمک آن میتوان آنالیز متریال، محاسبات سازه ای، فرآیندهای ساختمانی و تکنیکی را بطور دقیق انجام داد. بکار گیری روبات ها در پروسه ساخت و ساز امتیاز دیگری است که میتوان به آن اشاره کرد.

۱-طراحی پارامتریک در معماری داخلی:آوانگارد و منحصر به فرد

به لطف تکنولوژی کامپیوتر در فرآیندهای طراحی دیجیتال، می توان متغیرهای خلاقانه ای را در معماری پارامتریک لحاظ کرد. تمام مراحلی که قبلاً بطور مستقیم و دستی انجام می شد اکنون توسط کامپیوتر محاسبه می شود.

این نوع طراحی قابل قیاس با روشی است که طبیعت یک موجود زنده را ایجاد می کند. یعنی طراحی به طور مولد و زایشی. الگوریتم های مولد نه تنها در پروسه شبیه سازی بلکه در زمینه های فنی و عملکردی نیز دارای اهمیت هستند. به همین دلیل طراح باید از ابزار های فناوری و ظرفیت خلاقانه آنها برای بهبود پروژه ها استفاده کند.

طراحی پارامتریک در معماری داخلی

۲- طراحی پارامتریک از نظر ارتباط با شرایط پیرامون

در این رویکرد متغیرها می توانند موارد متعددی باشند. این موارد میتوانند شرایط یک مکان با توجه به نیازهای خاص آن، خواسته های مشتری یا ارزش مالی یک پروژه در نظر گرفته شوند. بنابراین، طیف متغیرها گسترده است. آنچه در نهایت بدست می آید راه حلهای مناسب برای هر پروژه می باشد.

۳- طراحی پارامتریک در معماری داخلی از نظر زیبایی شناسی

قطعا طراحی پارامتریک فراتر از مزایای عملکردی، از نظر زیبایی شناختی تاثیرگذار است. از ویژگیهای بارز این طراحی استفاده از لایه های متوالی است که حسی از حرکت و تداوم را در ذهن ایجاد می کند.

طراحی پارامتریک در معماری داخلی حس طراوت، مینیمالیسم، منحصر به فرد بودن را به ارمغان می آورد. به عنوان مثال در اماکن تجاری به تمایز برندها کمک میکند. همچنین ایده نوآوری و لوکس بودن را به کاربر انتقال می دهد.
این رویکرد امکان شکل گیری فرمهای پیچیده هندسی را برای ما فراهم میکند. ترکیبات هندسی بسیار پیچیده منعکس کننده یک فضای زنده و حس زیبایی شناسی خلاقانه است.

طراحی پارامتریک در معماری داخلی طراحی پارامتریک در معماری داخلی

به طور کلی محدودیتی از نظر انتخاب متریال نیز وجود ندارد. انواع مختلفی از متریال ها در این نوع طراحی استفاده می شوند. بعضی از انواع چوب مانند کاج، توس، گیلاس و آبنوس که حس گرمای متریالهای کلاسیک را حفظ می کنند. اگر قصد داشته باشیم در فضا حس صنعتی بودن را منعکس کنیم فلز انتخاب خوبی است. مواد مصنوعی یا طبیعی نیز معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند.

جمع بندی

طراحی مبتنی بر فرآیندهای خاص که بیان خلاقانه ای نیز داشته باشد در بسیاری از زمینه ها از جمله معماری میتواند راهگشای مشکلات باشد.

طراحی پارامتریک بخاطر در نظر گرفتن متغیرهای متفاوت در کنار هم باعث میشود طراحان در ساختار پروژه مشارکت کنند. در زمینه طراحی داخلی و طراحی مبلمان، متغیرها شامل موارد محیطی و موارد قابل تغییر می باشند.

طراحی پارامتریک در معماری داخلیطراحی پارامتریک در معماری داخلی
علاوه بر این، به منظور ایجاد پروژه های دلپذیر و پایدار، امکان بهینه سازی فضاهای عملکردی نیز وجود دارد. اغلب در معماری برای حل مشکلات پیچیده تر باید مرزهای سخت گیرانه ای وضع کرد.

رویکرد پارامتریک از توانایی های خلاقانه، تفکر انتقادی و  بینش طراح به منظور ادغام متغیرها و رویکردها از طریق الگوریتمهای بازگشتی یا موازی، برای حل مشکلات استفاده می کند.

امروزه مرزبندی های بین معماری، طراحی، ریاضی و مهندسی کمرنگ شده است. آنچه مهم است یافتن پاسخ های مناسب برای حل مشکلات پیچیده تر می باشد. به این معنی که امروزه ارتباط بین رشته ها و استفاده از دانشهای متفاوت بسیار کمک کننده است.

طراحی پارامتریک در معماری داخلی

 

مقالات مرتبط:

http://http://clickhouse.ir/2019/12/10/apartment_parametric_interior_design/

http://http://clickhouse.ir/2019/10/06/hayam-sun-temple/

http://http://clickhouse.ir/2019/07/25/parametric_architecture/

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • خیلی ممنون از مطلب خوبتون

  پاسخ
 • سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  https://co10.ir/blog/website/title.html/
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست