پاویون چیست؟

پاویون (به انگلیسی: pavilion و pavillion و به فرانسوی: pavillon که از واژه لاتین: papilio منشأ گرفته است) و در فارسی از سوی فرهنگستان زیان “کوشک” نامیده شده است، پاویون یک فضای باز معمارانه و منعطف است که مردم را دعوت به آمدن و صرف وقت در آن می کند. این فضا می تواند موقت یا دائمی باشد و حتی ممکن است فرم و عملکرد آن متغیر باشد. همچنین پاویون می تواند به سازه یا بنای اصلی متصل و یا از آن مستقل باشد. پاویون ممکن است به عنوان یک پناهگاه، سایبان، محل توقف، محل ملاقات، کافه، تئاتر، یا محلی برای برگزاری سخنرانی ها، رویدادها، نمایشگاه ها، برنامه های ورزشی، بازی، ریلکسیشن، کار و خیلی چیزهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
خیمه، غرفه، اقامتگاه موقت، آلاچیق، کوشک، عمارت کلاه فرنگی (gazebo)، کلبه و … در این تعریف جای می‌گیرند.

امروز طراحی پاویون در بین معماران جهان به عرصه ای برای بروز و ظهور توانمندی های هنری، تکنولوژیکی و خلاقیت ها تبدیل شده است. دانشگاه های پیشرو در رشته معماری در جهان سالانه آخرین دستاوردهای خود را در قالب ساخت پاویون های خاص، مدرن و چشمگیر به نمایش می گذارند. با توجه به اینکه موضوع طراحی، تولید و ساخت دیجیتال و نیز به طور خاص معماری پارامتریک در کانون توجه معماران جهان قرار دارد، معماران با همکاری متخصصین سایر رشته ها از جمله کامپیوتر، رباتیک و مواد بر آن هستند که سازه هایی را اجرا کنند که در تمام مراحل طراحی، تولید و نصب آنها کامپیوتر، ابزارها و ماشین آلات دیجیتال و ربات‌ها تمام امور را بر عهده بگیرند.

و برای نمایش این پیشرفتهای تکنولوژیک پاویون بدلیل فرم آزاد و نیز بدلیل داشتن حداقل قیود و محدودیت های طراحی، بهترین و در دسترس ترین گزینه است.

 

در مقالات بعد به معرفی برخی از مهمترین پاویون های اجرا شده در سالهای اخیر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pavilion

برخی نمونه ها:

https://www.archdaily.com/918398/pillars-of-dreams-pavilion-marc-fornes-theverymany

https://www.archdaily.com/916758/buga-wood-pavilion-icd-itke-university-of-stuttgart

https://www.archdaily.com/918895/the-compound-pistil-pavilion-nanjing-university-of-the-arts

https://www.archdaily.com/916650/buga-fibre-pavilion-icd-itke-university-of-stuttgart

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست