معماری بایونیک در کلیسای نور مسیح

کلیسای نور مسیح

در این مقاله به معرفی پروژه کلیسای “نور مسیح” در شهر اوکلند در ایالت کالیفرنیای آمریکا می پردازیم. این بنا توسط شرکت SOM طراحی و اجرا شده است. این کلیسای جامع با فضای داخلی گرم و متناسب با طراحی شهری و مرتبط با فرهنگ معاصر که جزء ۱۰طرح برتر سال ۲۰۰۸ نامبرده شده دارای سازه گلولام (Glue Laminated Timber) بوده و از متریالی چون چوب و شیشه و بتن در آن استفاده شده است و سعی شده مصرف انرژی و منابع تجدید ناپذیر در آن به حداقل برسد. در واقع در بتن از خاکستر بادی استفاده شده که حجم سیمان که مخرب محیط زیست است کاهش یابد. جرم حرارتی کلیسا باعث شده که تقاضای سرمایش و گرمایش کم شود. در روز نور طبیعی به داخل راه می یابد و در شب روشنایی مصنوعی بکار می رود. طراحان به دنبال آوردن باور مسیحیان کاتولیک در طرح و همخوانی با روح چند فرهنگی اوکلند بودند. هندسه اصلی کلیسا از برخورد و بهم پیوستن دو کره ایجاد شده و مقطع دو بعدی از این هندسه فرم مقدس vesica piscis (نوعی ماهی) را بیاد می آورد که به نوعی بکارگیری معماری بایونیک می باشد.

کلیسای نور مسیح

تداخل دایره ها با جذر سه رقم اول سری فیبوناتچی مرتبط است و ارتفاع و شکل نتیجه تداخل دایره ها مرتبط با جذر عدد ۳ است. ارتفاع کلیسا برابر است با قطر کره در جذر عدد ۳ و عرض کلیسا برابر با ارتفاع تقسیم بر جذر عدد۳ است. هندسه و فرم کلیسا شبیه به آنچه در طبیعت اتفاق میافتد می باشد. بسیاری از پدیده های طبیعی همچون گل آفتابگردان و الگوهای طوفان توالی را درهندسه سازه کلیسا نشان می دهند. که همگی بیانگر توجه معمار به سبک معماری بایونیک می باشد. هندسه اصلی حجم داخل را مشخص میکند. هم داخل فضای محراب و هم بیرون سازه توسط همپوشانی دایره ها ،دیواره های محل نگهداری اشیا مذهبی را شکل میدهند.
فضای مخروطی ایجاد شده در مرکز حجم اشاره به گشایش به سمت آسمان و بهشت دارد. در ادامه ایده معماری قابل ذکر است درب های بزرگ با دایره های مجاور محاط شده اند و وقتی درب ها بسته اند شکل ماهی را ایجاد می کنند. این کاتدرال شامل مقبره، مرکز کنفرانس، محل سکونت اسقف و روحانیون و کافه، کتابفروشی و دفاتر اداری است. این سازه مدرن که به خوبی عایق بندی شده است می تواند برای نه تنها دهه ها بلکه برای قرنها باقی بماند.

کلیسای نور مسیح

کلیسای نور مسیح

مقالات مرتبط:

ساخت دیجیتال و معماری بایونیک در پاویون دانشگاه اشتوتگارت

معماری اسلامی و معماری پارامتریک در یادمان ساخته شده از پلای وود

مرجع:
http://www.e-architect.co.uk/america/cathedral-christ-light
https://www.som.com/projects/cathedral_of_christ_the_light__structural_engineering

ترجمه: کاملیا کلانتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست