معبد لوم/دفتر طراحی CO-LAB

معماری پایدار در معبد لوم

 

معبد یا عبادتگاه لوم یکی از المان های جدید نصب شده در پروژه توسعه مناطق مسکونی «لوم زاما» در منطقه تولوم مکزیک است. این سازه منطبق با اصول معماری پایدار بنا شده است. منطقه تولوم یک پهنه جنگلی و سرسبز در مجاورت سواحل شرقی خلیج مکزیک است.

محبوبیت روز افزون تولوم بسیاری از توسعه دهندگان را برای ایجاد فضاهایی با حداکثر قابلیت فروش به منطقه جذب نموده است. متاسفانه بسیاری از سرمایه‌گذاران جنگل های موجود را تخریب کرده و بر خلاف آیین نامه ها ساخت و ساز می کنند. در مقابل «لوم زاما» ۵۰ درصد از مساحت ۸ هکتاری زمین خود را برای حفاظت پوشش گیاهی موجود اختصاص داده و همزمان اجرای برنامه احیای جنگل با گیاهان بومی را در پیش گرفته است. طرح جامع «لوم زاما» توسط دفتر طراحی CO-LAB طراحی شده استCO-LAB. مشتاق به افزایش آگاهی نسبت به ضرورت حفاظت و نگهداری از منابع طبیعی و ارتقاء ضوابط ساخت و ساز در این منطقه است.

در قلب پروژه توسعه مناطق مسکونی، عبادتگاه لوم در منطقه حفاظت شده از جنگل های بومی واقع شده است و دسترسی به آن تنها از طریق پیاده روی ممکن است و در نتیجه یک محیط طبیعی آرام و بی نظیر برای تفکر و آرامش را فراهم می آورد. نسیم های ملایم از میان این سایبان جنگلی و ساختار باز آن عبور می کند و نمایشی غنی از لکه های نور و سایه را به ارمغان می آورد. ساختار پنج طرفه باز این سازه می تواند میزبان انواع برنامه های مراقبتی از جمله یوگا، مدیتیشن، کارگاه‌های آموزشی و نیز برنامه‌های اجتماعی باشد.

ویژگی های سازه معبد

طاق های قوسی در پایه‌ریزی سازه عملکرد مشترکی دارند که به عنوان نمادهایی از وابستگی متقابل ما به عنوان یک جامعه برای رسیدن به اهداف و دستاوردها ایفای نقش می نمایند. المان های مسطح بامبو در محل پروژه خم شده و با ساختاری مشابه بافتن، که در نقاط اتصال به هم پیچ شده اند یک سازه یکپارچه را ایجاد نموده که به صورت یک عنصر سازه ای منحصر به فرد عمل می نماید.

معماری پایدار در معبد لوم معماری پایدار در معبد لوم معماری پایدار در معبد لوم

CO-LAB این سازه را با یک نرم افزار پارامتریک و در ارتباطی تنگاتنگ با تیم اجرا و یک مهندسی متخصص سازه های بامبویی طراحی کرده است که به استودیو این امکان را داد تا زوایای دقیق، اندازه‌گیری های کنترل شده و نقاط اتصال را برای همه قسمتهای مختلف سازه در اختیار سازندگان قرار دهد.

تیر های قوسی بامبو از مقاطع مسطح  (Planar)بامبو که در محل پروژه خم شده اند تشکیل گردیده اند. این المان ها روی زمین از طریق قالب های پیش ساخته فرم دهی شده و به هم متصل شدند تا مجموعه شاخه های بامبو به صورت یک المان و به طور جمعی عمل کنند.

معماری پایدار در معبد لوم

سپس قوس های بامبویی با الگوی مثلثی به هم بافته شده و در نهایت دو پوسته یکپارچه از تسمه‌های بامبو دو طرف تیرها را در جهت های عمود برهم بافته اند تا سازة پایدارتری حاصل گردد.

دلیل انتخاب بامبو به عنوان متریالی پایدار

بامبو به دلیل گیرنده های کربن در چرخه رشد سریع خود و مقاومت بالای آن نسبت به وزن (به خصوص زمانی که به هم بافته می شوند) یک متریال پایدار منحصر به فرد با پتانسیل های شگفت انگیز است. این سازه برای مقاومت در برابر نیروهای طوفان طراحی و محاسبه شده است. بامبوی استفاده شده در این پروژه در منطقه همجوار «Chiapas» کشت شده است. در بخش بیرونی یک لایه «Zacate» (اصطلاح بومی) که به پوشش های سقفی تشکیل شده از کاه یا چمن اطلاق می‌شود اجرا شده است. این پوشش از سازه در برابر باران محافظت می کند و به ساختمان اجازه می دهد تا در آب و هوای گرمسیری مرطوب تنفس کند.

معبد لوم یک نمونه مناسب و الگویی برای توسعه معماری پایدار است. این طرح خلاقیت و مهندسی را با صنعت و متریال پایدار ارگانیک ترکیب کرده است. این پروژه طراحی معماری را با زیبایی محل پروژه در هم آمیخته تا فضایی منحصر به فرد، نمادین و در عین حال مفهومی را برای جامعه ایجاد کند و یک پروسه کاملاً مشترک بین معماران، مهندسان، سازندگان و صاحبان را به وجود آورد. Co-Lab معتقد است که ترکیب‌ تکنیک های طراحی مدرن با صنایع دستی هنری می تواند تاثیر مثبتی در احیای برخی از تکنیک های صنایع دستی و سبک زندگی های در خطر ناپدید شدن داشته باشد.

معبد نمادین لوم و طرح جامع لوم باعث افزایش آگاهی در مورد راه های توسعه پایدار در محیط زیست ظریف تولوم و فراتر از آن می شود.

معماری پایدار در معبد لوم

معمار: دفتر طراحی CO-LAB

مکان: تولوم ، مکزیک

دسته بندی: معبد

معماران اصلی:

زیربنا: ۲۵۰ متر مربع

سال ساخت: ۲۰۱۹

 

 

مرجع:

https://www.co-labdesignoffice.com/luum-temple

https://www.archdaily.com/919129/luum-temple-co-lab-design-office

مقالات مرتبط:

 

مترجم: مهدی هدایتی

ویرایش: حامد کریمیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست