طولانی ترین دیوار پارامتریک جهان – فرودگاه استانبول

طولانی ترین دیوار پارامتریک جهان

 

شرکت معماری انگلیسی Softroom شش سالن استراحت برای ترکیش ایرلاین در فرودگاه استانبول طراحی کرده است.این شش سالن  توسط یک دیواره پارامتریک روبان مانند(طولانی ترین دیوار پارامتریک جهان) به طول تقریباً یک مایل به هم پیوسته اند.

این دیوار که Flow Wall (دیوار سیال) خوانده می شود نوزده هزار مترمربع فضای استراحت را در فرودگاه استانبول پوشش می دهد. طبق توصیف شرکت طراحی کننده “این یک مسیر بصری است که از موانع زبان و فرهنگ فراتر می رود”.

عبور راحت مسافران از زون های (نواحی) دیوار بازگوکننده تجربه سبکی و پویایی سفر هوایی است. این استودیو معماری با بهره گیری از روش طراحی پارامتریک فقط در ۳۰ هفته دیوار را ایجاد کرده است. طراحی این دیوار بر اساس یک فرایند مبتنی بر الگوریتم  پیاده سازی شده  است .این الگوریتم  امکان استخراج نتایج متنوع  را (در قالب مجموعه ای از پارامترها) بدست می دهد.

طبق گفته اولیور سالوی (Oliver Salway) مدیر طراحی استودیو، از نرم افزارهای راینو وگرسهاپر(کدنویسی ویژوال) برای خلق این اثر استفاده شده است. برنامه نویسی پارامتریک به سرعت امکان سفارشی سازی منحنی های دیوار و تعداد نوارهای نور وهمچنین پیش نمایش فرم نهایی دیوار را به صورت آنی فراهم میکند. از کدنویسی، هم به دلیل راحتتر شدن طراحی دیوار در فضاهای مختلف و هم پاسخگویی مناسب به محدودیت های سازه و  M&E (برنامه نظارت وارزیابی پروژه) استفاده شد.

این دیوار مواج در بالای ورودی فرودگاه قابل مشاهده است. لوگوی بزرگ طلایی رنگ هواپیمایی ترکیه در بالای دیوار قرار دارد. این دیوار مسافران را از پیشخوان های ورودی به سالن استراحت و سپس به یک فضای مرکزی پر از فروشگاه ها و سایر امکانات هدایت می کند.

مشخصات دیوار

فرم دیوار بسته به ویژگی های متفاوت هر سالن بالا و پایین می رود. مثلا در اتاق سینما نوارهای دیوار، برای هدایت بصری بیننده به سمت صفحه نمایش سیر نزولی دارد. درحالیکه این نوارها بالای یکی از رستورانهای سالن استراحت مانند سیگنال راهنما اوج میگیرند.

 

طولانی ترین دیوار پارامتریک جهان

 

طولانی ترین دیوار پارامتریک جهان

دیوار از چارچوب تخته چندلایی ساخته شده و با نوارهای سفید از چوب بلوط پوشیده شده است. این دیوار دارای هفت شیار است. این هفت شیار بیانگر خدمات مسافرتی هواپیمایی ترکیه به هفت قاره جهان است.

این شیارها که با بیش از سه مایل چراغ های LED نور پردازی شده اند، می توانند در صورت لزوم روی حالت نور پالسی قرار گیرند.

ویژگی های فضای داخلی فرودگاه

شش سالن جدید شامل دو سالن پروازهای بین المللی است، یکی به پرواز کلاس تجاری و دیگری به بسته وفاداری هواپیمایی ترکیه ( سالن های مربوط به مسافران پرسفر و پروازهای ورودی) اختصاص یافته است. دو سالن هم برای افرادی است که در داخل ترکیه پرواز می کنند.

درسالن کلاس تجاری سوئیت هایی برای استراحت مسافران وجود دارد. این سوییت ها شامل مبلمان و میزهای تحریر چوبی است. همچنین فضایی به سبک موزه وجود دارد که میزبان مجموعه ای از آثار هنری ترکی و اشیاء تاریخی است.فضای بازی بچه ها، نمازخانه و غرفه های اختصاصی از دیگر فضاهای طراحی شده هستند.

طولانی ترین دیوار پارامتریک جهان

 

وبسایت شرکت سافتروم:

www.softroom.com

مرجع:

https://www.dezeen.com/2019/06/14/flow-wall-parametric-wall-design-softroom-istanbul-airport/

مقالات مرتبط:

تعریف معماری پارامتریک

مترجم:
کاملیا کلانتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست