تلفیق معماری اسلامی و معماری پارامتریک در یادمان ساخته شده از پلای وود

The Hayam sun temple

جاش هیوود معمار فارغ التحصیل از دانشگاه وست مینستر، یادمان موقتی از صفحات تخته چندلایی برای جشنواره” مرد مشتعل” (Burning Man festival) در صحرای “سنگ سیاه” در شمال غربی نوادا (Nevada’s Black Rock Desert) در آمریکا با تلفیق معماری اسلامی و معماری پارامتریک طراحی کرده است.

یادمان خورشید حیام (Hayam Sun Temple ) در واقع از بسط دادن و بهبود پروژه ای به دست آمده که او برای گرفتن مدرکش از دانشگاه وست مینستر روی آن کار میکرده است. این یادمان به عنوان یک پاویون (غرفه) برای جشنواره مشهوری ساخته می شود که ۷۰ هزارنفر به ناحیه بیابانی می آیند تا ساخت کامل یک شهر موقت با اجرای موسیقی و هنر installation یا چیدمان را ببینند.

معماری اسلامی و معماری پارامتریک

 

این پاویون به عنوان یک مکان استراحت “معنوی” برای افرادی که به جشنواره می روند و همچنین یک پناهگاه محافظت کننده از آفتاب شدید در محل جشنواره عمل می کند. این سازه در مدت زمان جشنواره ( ۲۵ آگوست تا اول سپتامبر ۲۰۱۴) در محل مورد نظر بر پا می ماند.

  نمود معماری اسلامی و معماری پارامتریک

طبق توضیحات  هیوود، سوراخ های موجود در چوب، ستون های قوسی شکل و فرو رفتگی ها همگی نتیجه تحقیقاتی گسترده است در هندسه اسلامی که در الحمرا و آلکازار اسپانیا دیده شده و در نهایت شبیه سازی دیجیتالی این هندسه ها صورت گرفته است(تلفیق معماری اسلامی و معماری پارامتریک).

 

معماری اسلامی و معماری پارامتریک

معماری اسلامی و معماری پارامتریک

توجه به نورپردازی طرح ارایه شده

در طول روز با عبور نورخورشید از الگوهای سوراخ شده در چوب، سایه هایی بر روی زمین نقش میبندد. این در حالی است که برعکس این عمل در شب اتفاق می افتد و منبع نوری قرار گرفته در داخل هر یک از ستون های سازه، آنها را روشن می سازد.

معماری اسلامی و معماری پارامتریک

باتوجه به برنامه ساخت وساز چون جشنواره ۲۵ آگوست آغاز می گشت، زمان محدود بود. می بایست همه چیز طبق برآورد انجام میگرفت، بنابراین پیش ساختگی و انتقال قطعات به سایت مد نظر قرار گرفت.

معماری اسلامی و معماری پارامتریک

معماری اسلامی و معماری پارامتریک

 

تمام اجزای سازه در لس آنجلس با لیزر برش داده می شوند و به شهر رینو در نوادا منتقل می شوند. در آنجا به چهار قسمت مونتاژ شده و با کامیون های مسطح جاده ای به محل جشنواره انتقال می یابند.سپس در آنجا به هم متصل می شوند.