طراحی پارامتریک در سایه بانی از جنس پلای وود

 

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک با همکاری EmTech ( موسسه دیزاین و فناوری های نو ظهور ) در مدرسه معماری AA لندن و مدیریت طراحی سازه در انستیتو تکنولوژی فدرال سوییس (ETH)، در سازه سبک وزنی از چوب به کار رفته است. کاربرد این سازه، سایه بانی برای قسمت هایی از پله های بزرگ جلوی دپارتمان معماری ETH می باشد.

 

بررسی ویژگی های متریال

ورقه های پلای وود با ابعاد ۱۱ در ۵/۲ میلیمتر تحت تاثیر وزن خود رفتار خمشی دارند. از همین رو ویژگی های متریال در فرایند طراحی عامل تعیین کننده در انتقال نیروها در نظر گرفته می شود. تصویر زیر آزمایش رفتار خمشی پلای وود را نشان می دهد.

طراحی پارامتریک

طراحی با تحلیل صفحات پلای وود و دستکاری خواص خمشی آن از طریق کنترل تعداد لایه ها و جهت گیری الیاف آنها آغاز می شود.

بررسی سازه در فرایند طراحی پارامتریک

هندسه دقیق منحنی های دارای خمش از توزیع  پلای وود به عنوان یک متریال کامپوزیت تحت شرایط بارگذاری بدست می آید. در این پروژه با رویکرد طراحی پارامتریک پس از بررسی پارامترهای تعیین کننده، از صفحاتی با ضخامت ۱۸ میلی متر استفاده شده است. الیاف این صفحات در جهت طولی قرار گرفته اند.

طراحی پارامتریک

 

برش های داخل ورقه ها علاوه بر تاثیر گذاشتن روی مقاومت خمشی آن ها، باعث می شود که دهانه قابل اجرا توسط سازه افزایش یابد. این برش ها اثر نیروی باد را روی سازه کاهش می دهند و یک الگو برای سایه اندازی روی پله ها ایجاد می کنند. در طول تابستان این ناحیه مناسب برای نشستن و استراحت خواهد بود.

 

طراحی پارامتریک

 

طراحی پارامتریک

متغیر بودن طول ورقه ها باعث تغییرات خمشی اندکی بر روی قوس های پاویون می شود. این ویژگی لازمه همپوشانی و چفت و بست عناصر مجاور است. در نتیجه  سیستم کمکی خود تثبیت کننده ایجاد می شود.

 

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک

در این سازه ی پارامتریک قوس ها توسط یک رشته کابل مهاربندی و محکم شده اند. این کابلها سایر بارهای وارده را به طور مساوی بر روی نوارهای قرار گرفته در لبه توزیع می کنند. بنابراین تغییر شکل مضاعف فرم قوسی به حداقل می رسد.

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک

 

با همکاری یک تیم از دانش آموزان EmTech، بهبود فرایند طراحی مانند جزئیات ساخت و پروسه برپایی غرفه صورت گرفت.

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک

 

طراحی اولیه پروژه برگرفته از ایده یک تیم راه یافته به مسابقه طراحی داخلی در EmTech است. علاوه بر این، کار تیم طراحی متاثر از آزمایش متریال و مطالعات طراحی انجام شده در طول کارگاه آموزشی دانشجویان  EmTech در ETH است.

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک

سخن پایانی

به طور کلی، سابقه این سبک کار با فعالیتهای الوار آلتو و چارلز ایمز با متریال پلای وود آغاز می شود. تکنیک های شیار دادن، برش و خم شدن برای دستیابی به انحنا در انواع مختلفی از متریال در طراحی جواهرات، تزئینات نما، کاغذ و سایر صنایع ( هواپیما و قایق سازی ) به کار رفته است. تزئینات نما در پروژه “Skylar Tibbits” در MIT – انستیتوی فناوری ماساچوست (۲۰۰۸) و طرح AA DRL – آزمایشگاه تحقیقاتی طراحی انجمن معماری (۲۰۱۰) دو نمونه از پروژه های انجام شده با این تکنیک ها هستند.

 

طراحی پارامتریک
مرجع:

https://www.archdaily.com/221650/pavilion-emtech-aa-eth

مقالات مرتبط:

http://clickhouse.ir/2019/11/03/emtech-twists-plywood-at-the-timber-expo-in-birmingham/

مترجم:
کاملیا کلانتری

طراحی الگوریتمیک در پاویونی از پلای وود، نمایشگاه اکسپوی بیرمنگام

معماری بایونیک در کلیسای نور مسیح

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست