پلای وود چیست و چگونه تولید می شود؟

پلای وود چیست؟

پلای وود یا تخته چندلایی نوعی تخته چوبی مقاوم تشکیل شده از لایه های چوب طبیعی است که با چسب و تحت فشار و حرارت بالا بهم متصل شده اند. لایه ها در راستای الیاف عمود برهم روی هم چیده می شوند. پلای وود می تواند از دو لایه چوب و بیشتر تشکیل شده باشد. این فراورده مهندسی شده می تواند از انواع چوب بلوط، افرا، صنوبر، توس، سرو و کاج تولید گردد. پلای وود یک محصول بسیار مقاوم از نظر مشخصات مکانیکی است و کاربردهای بسیار متنوعی دارد. از این محصول در سازه ساختمان، نمای بیرونی و داخلی، ساخت قالب برای بتن ریزی، ساخت مبلمان و اکسسوری و … استفاده می شود.

 

مزایای پلای وود

چیدمان لایه های پلای وود به طوریکه الیاف آنها در راستای عمود برهم باشدمزیت های متعددی ایجاد می کند. این امر باعث می شود که اسیب پذیری لبه های آن در برابر خراشیدگی کاهش یابد. فشار میخ وارد شده به تخته باعث ایجاد شکاف و باز شدگی در آن ناحیه نشود. همچنین ضریب انبساط یکسانی در دو راستا داشته باشد. مزیت اصلی این چیدمان لایه ها یکپارچگی عملکرد مکانیکی تخته چندلایی در جهات مختلف است.

پلای وود تخته سه لا تخته چندلایی

معمولا تخته چندلایی یا به اصطلاح رایج در ایران، تخته سه لا دارای لایه هایی با تعداد فرد است. این موضوع برای جلوگیری از تاب خوردگی در تخته است. با تعداد فرد لایه ها همواره لایه های دو وجه بیرونی تخته هم مشخصات هستند و بدین صورت تخته از نظر کشش و فشار در بالانس و تعادل خواهد بود.

پلای وود تخته سه لا تخته چندلایی

تاریخچه تخته چندلایی

حوالی سال ۱۸۵۰ میلادی امانوئل نوبل، پدر آلفرد نوبل، به این نتیجه مهم دست یافت که لایه های متعدد چوب بهم چسبیده شده از یک چوب قطور متناظر قوی تر عمل می کند. او براساس همین فهم از خاصیت لایه های چوب دستگاه روتاری برش چوب را اختراع کرد. این ماشین آلات در ۱۸۶۰ در فرانسه به کار گرفته شده. در ۱۸۶۵ پلای وود به آمریکا شناسانده شد و کمی بعد تولید صنعتی آن آغاز شد. در سال ۱۹۲۸ اولین تولید پلای وود با ابعاد استاندارد امروزی (۱٫۲m*2.4m) انجام شد.

پلای وود ماشین روتاری

پلای وود انواع مختلفی از نظر مقاومت دارد و به پلای وود نرم و سخت تقسیم بندی می شود. پلای وودهای ویژه ای نیز تولید می شود که قدرت و استحکام بسیار بالایی دارند. در قرن ۲۰ ام با ظهور پلمیرها و مواد شیمیایی انواع چسب های ضد آب مصنوعی نیز تولید شدند که در صنعت پلای وود یک انقلاب ایجاد کردند. پلای وود در جنگ جهانی دوم حضور بسیار پررنگی داشت و در ساخت انواع اداوات نظامی، قایق ها و حتی هواپیماها کاربرد داشت. یک نوع خاص پلای وود که به آن پلای وود هوانوردی گفته می شود در ساخت بدنه هواپیماهای جنگی مورد استفاده قرار گرفت. به علاوه پلای وود مارین که همینک نیز تولید می شود در ساخت قایق ها و کشتی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

https://en.wikipedia.org/wiki/Plywood

https://www.famitchell.com.au/brief-history-plywood-helped-win-war/

فرآیند تولید آن

در این بخش ویدیویی از مراحل تولید پلای وود آورده شده است که در آن می توانید خط تولید این محصول را ملاحظه کنید.

 

در مقالات بعد به مقایسه عملکرد پلای وود و تخته OSB و سایر تخته ها خواهیم پرداخت.

گردآوری و ترجمه: حامد کریمیان

شما می توانید تخته چندلایی و محصولات ساخته شده از آن را در بخش فروشگاه وبسایت کلیک هاوس ملاحظه نمایید. برای سفارش تخته پلای وود روسی با ما تماس بگیرید.

 

 

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست