دکوراسیون پارامتریک در یک واحد آپارتمانی کوچک

 

 

دکوراسیون پارامتریک

دکوراسیون پارامتریک در طراحی داخلی یک آپارتمان مینیمالیستی در حومه پراگ (با مساحت ۵۲ متر مربع و باغ ۲۵ متر مربعی)، منعکس کننده سبک زندگی پویا برای کسی است که همزمان به طبیعت و تکنولوژی علاقه مند باشد. ترکیب فرمهای ارگانیک و متریال طبیعی با تکنیک های روز طراحی و ساخت منجر به ایده هایی در سبک طراحی پارامتریک می شود. در واقع این معماری مدرن منحصر به فرد هر دو ویژگی (طبیعت و تکنولوژی) را با هم ادغام می کند.

دکوراسیون پارامتریک منحصر به فرد

نشانه بارز این منحصر به فرد بودن مبلمان پارامتریکی است که به طور سفارشی ساخته شده است. این مبلمان از نظر ارگونومی دارای فرم مورد پسند کاربر است. ساخت دیجیتال و الگوریتم های نوشته شده در پروسه طراحی، به کاربر اجازه برخورداری از بهترین طراحی ممکن را می دهند. (اگر به مبلمان های پارامتریک علاقه مند هستید می توانید بخشی از محصولات پارامتریک کلیک هاوس را در اینجا مشاهده کنید).

دکوراسیون پارامتریک

 

امکان مونتاژ در محل

طراحی دقیق جزییات و تعریف تک به تک قطعات چوبی که دارای نقشه اسمبلی هستند، باعث کاهش قیمت نهایی شده است. چرا که مشتری خودش به راحتی می تواند تمام قطعات ساخته شده در کارخانه را که دارای کد مشخص و محل نصب از پیش تعیین شده هستند، در منزل به هم متصل و مونتاژ کند.

طراحی المان ها مناسب چندین فعالیت

علی رغم مساحت کم آپارتمان، نیازها و درخواستهای کارفرما در این پروژه مشابه ویژگی های یک آپارتمان چند خوابه است. به همین دلیل، برخی از عناصر می بایست تا حد امکان همه کاره و مناسب چند فعالیت طراحی می شدند.

 

دکوراسیون پارامتریک

به عنوان مثال لبه تخت خواب مکان تلاقی اتاق خواب و اتاق نشیمن و همچنین محلی برای نشستن میباشد. قسمت بار شامل یک میز ناهار خوری است. علاوه بر آن شامل یک قفسه با روکش سفید است که می تواند به میز تبدیل شود.

 

دکوراسیون پارامتریک

در نظر گرفتن چند کاره بودن عناصر یک جنبه کلیدی برای بهترساختن فضای زندگی بود.

طراحی ورودی شاخص

در مورد قسمت ورودی میتوان گفت، بخشی از ساختار غیر معمول به کار رفته؛ قسمت مهمی از زندگی کارفرما یعنی یک دوچرخه مسابقه را نمایان می سازد.

دکوراسیون پارامتریک

 

 

دکوراسیون پارامتریک

دکوراسیون پارامتریک و طراحی مینیمالیستی کل فضا

کل فضای آپارتمان حتی سرویس ها و تراس در فضای باز با ترکیبی از رنگ و متریال ساده طراحی شده است. المانهایی از جنس چوب بلوط غالب فضا را تشکیل می دهد.

قفسه های توکار سفید که در مرکز آپارتمان هستند، با تاکیدی بر سادگی و جلب توجه نکردن ماهیت کلی فضا طراحی شده اند.  همان اصل سادگی و سبکی در کل محیط اعمال می شود. بدین ترتیب تأکیدی بر عناصر پارامتریک که از نظر بصری در آپارتمان جذابند صورت می گیرد.

دکوراسیون پارامتریک

 

دکوراسیون پارامتریک

 

دکوراسیون پارامتریک

 

این محیط نوعی فضای نمایشگاهی روشن را در ذهن تداعی میکند که در آن عناصر داخلی چوبی به صورت طبیعی و اصیل نمایش داده می شود.

سایر وسایل مانند چراغ ها، کابینت های آینه ای یا آشپزخانه با روکش سفید فقط مکمل این اصل سادگی هستند. این امر باعث افزایش تمرکز بر روی ساختار های لایه ای طراحی شده به صورت دیجیتالی می شود.

 

دکوراسیون پارامتریک

 

دکوراسیون پارامتریک

متریالهای به کار رفته در طرح

۱- چوب بلوط (مبلمان و صندلیهایی که برش cnc خورده اند)

۲- لمینیت سفید (قفسه ها و آشپزخانه)

۳- سرامیک تیره رنگ ( راهرو و سرویس بهداشتی)

۴- فولاد مشکی (به عنوان متریال مکمل در مبلمان)

۵- گچ سفید (دیوارهای داخلی و سقف)

رویکرد الگوریتمیک و رسیدن به نتایج متنوع

دکور پارامتریک این آپارتمان یکی از معدود نمونه های طراحی پارامتریک در جمهوری چک است. این روش باعث می شود تا فضا دقیقاً مطابق میل کارفرما با تعیین پارامترهای ورودی در الگوریتم ها طراحی شود. (برای آشنایی بیشتر در مورد معماری پارامتریک و کاربرد آن در طراحی داخلی مطالعه این مقاله را نیز پیشنهاد می دهیم)

دکوراسیون پارامتریک

 

به وسیله این رویکرد انتخابی بدون نیاز به طراحی های دستی و زمانبر، رسیدن به نتایج بسیار زیاد و متنوع امکان پذیر است.

دکوراسیون پارامتریک

 

گروه معمار که ابتدا در زمینه پروژه های کلاسیک فعالیت میکردند بتدریج به سمت معماری و شهرسازی دیجیتال گرایش پیدا کردند. این دفتر معماری الگوریتمهای تکاملی و معماری پارامتریک را در پروژه های خود پیاده سازی می کند.

 

دکوراسیون پارامتریک

بخش مهمی از فعالیت های این دفتر، تحقیقات در زمینه هایی مانند شهرسازی تکاملی، برنامه ریزی تطبیقی و ساخت رباتیک است.

مرجع:

https://archello.com/project/parametric-interior-design

مقالات مرتبط:

http://clickhouse.ir/2019/11/10/pavilion-emtech-aa-eth/

کاربرد و تاثیر اصول طراحی پارامتریک در معماری داخلی

مترجم:

کاملیا کلانتری

 

محصولات مرتبط:

کانتر پارامتریک Fluid

صندلی پارامتریک Empro

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست