طراحی داخلی بیونیک الهام گرفته از درخت

طراحی داخلی بیونیک

طراحی داخلی بیونیک ایده ای بود که گروه معماری Orproject با الهام از آن ساختار پاویون مانندی تحت عنوان Vana را در” خانه آجر” در دهلی نو به نمایش گذاشت. این دفتر معماری مجموعه الگوریتمی تعریف کرد که می تواند برای شبیه سازی رشد درختان استفاده شود. این پروژه از کاغذ ۲۵۰ gsm  و در فضایی به ابعاد ۴/۲۵ در ۹/۷۵ مترمربع با ارتفاع ۳/۲ متر اجرا شد. کاغذ ۲۵۰ gsm به این معنی است که وزن کاغذ ۲۵۰ گرم در هر متر مربع می باشد.

  طراحی داخلی بیونیک با تعریف الگوریتم مناسب

طراحی داخلی بیونیک در این پاویون با روش الگوریتمیک شامل مجموعه ای از نقاط نورانی یا بذر (پارامترها) است. سپس با قرار گرفتن آنها در معرض حداکثر نور برای هر برگ (تابع هدف)، رشد می کنند و به شاخه تبدیل می شوند. در واقع این رویکرد بر اساس یک سری نقاط آغازین است که از آن شبکه ای در جهت نقاط هدف به منظور دستیابی به حداکثر استفاده از نور برای هر پانل، گسترده می شود.

 

سیستم سازه با الگوگیری از طبیعت

اجزای درگیر در فرآیند رشد گیاه در پروسه طراحی مدنظر قرار می گیرد. در نهایت هندسه ی بدست آمده یک سیستم مناسب باربر را تعیین می کند.

سیستم سازه ای شکل گیری این ستونهای درخت مانند عمدتاً در فشار و خمش عمل می کند. با برعکس کردن این امر، هندسه به عنوان یک سیستم کششی عمل می کند. یعنی هندسه به عنوان یک مکانیزم کششی با استفاده از خمش و فشرده سازی قطعات، آنها را به حرکت وا میدارد.

همانطور که پیش تر گفته شد این سازه پارامتریک شبیه تنه درخت بر اساس تقلید از الگوهای رشد در طبیعت طراحی شده است. به همین منظور الگوریتم تعریف شده رگبرگهای موجود در برگها را بازنمایی می کند.

هنگامی که یک برگ رشد می کند، رگبرگها نیز با آن توسعه می یابند تا به هر سلول روی سطح برگ برسند و مواد مغذی را برای آنها تأمین کنند. همچنین وقتی یک درخت رشد می کند، سعی می کند هر برگ را در معرض نور خورشید قرار دهد. بنابراین مکانیسم مشابه باعث انشعاب و شکل گرفتن شاخه های درخت می شود.

 

طراحی داخلی بیونیک

چهار ستون درخت مانند، به طرف بالا و خارج به سمت “نقاط هدف” در سقف منشعب می شوند. سپس به یک سطح واحد می پیوندند و یک ساختار کششی معلق ایجاد می کنند. در واقع برپایی این غرفه بدین صورت بوده است که یک سطح طراحی شده بر اساس کشش که به سقف متصل است به صورت چهار ستوان نورانی در فضا قرار بگیرد.

طراحی داخلی بیونیک

کل سطوح به قطعات مثلثی تقسیم شده است که بین آنها فاصله ای نیست. این قطعات با اتصالات مفصلی کنار هم قرار گرفته اند. در اصل این پروژه از پانلهای هندسی ساخته شده است که باز و بسته می شوند تا روند رشد را شبیه سازی کنند. این پانلها حرکت هوشمندانه ای دارند.

طراحی داخلی بیونیک

 نورپردازی با نوار های LED

نور منتشر شده از چراغهای LED در قسمت داخلی ستونها با گذر از درزهای قطعات فضا را روشن میکند. هنگامی که قطعات باز و بسته می شوند وحرکت می کنند، درخشش LED ها یک جنگل خیره کننده از نور را ایجاد می کنند. هرچه نقاط نورانی (بذر) رشد می کنند، چراغهای LED را بیشتر در معرض دید قرار می دهند.

این امر به این دلیل است که در پروسه طراحی فرآیند رشد برگ ها برای دریافت نور خورشید تقلید می شود.

طراحی داخلی بیونیک

وقتی قطعات از هم فاصله بگیرند، نور چراغهای LED پیش بینی شده ساختار را درخشان می کند. اما وقتی قطعات با همدیگر حرکت می کنند، ساختار ظاهری مات تر به خود می گیرد. حرکت بذرها با استفاده از چراغ های LED است که روح پیدا می کند.

طراحی داخلی بیونیک

مزایای استفاده از LED

تصمیم به استفاده از چراغهای LED سازگار با محیط زیست در این پاویون با توجه به موضوع پروژه بسیار حائز اهمیت است. این چراغها نسبت به لامپهای رشته ای با همان میزان روشنایی، بیست برابر کمتر برق مصرف میکنند. درنتیجه اثر ردپای کربن را کاهش می دهند. اثر ردپای کربن همان گازهای گلخانه ای منتشر شده به جو زمین است.

بر خلاف لامپهای فلورسنت و رشته ای، LED ها با استفاده از مواد کاملاً قابل بازیافت تولید می شوند. حاوی عنصر سمی جیوه که لامپ های هالوژن برای تولید نور خود نیاز دارند، نیستند. بنابراین LED ها به محیط زیست آسیب نمی رسانند.

سقف این پاویون، تصویر انتزاعی از آسمان شب است. در یک دگرگونی مداوم طبیعت به معماری می پیوندد، ستون ها به آسمان و صلبیت احجام کمرنگ می گردد.

طراحی داخلی بیونیک

این دکور پارامتریک پروتوتایپی برای ساخت و ساز فضاهای پاویون مانند در مقیاس بزرگ است. این طرح به عنوان یک صفحه iso ارتباط دهنده بخش های جدا از هم (مانند پوسته اطراف سیستم عروقی) می باشد.

طراحی داخلی بیونیک

میتوان گفت طراحان با موفقیت به هدف خود یعنی ایجاد یک طراحی پارامتریک خلاقانه با اندیشه ای تاثیرگذار رسیده اند.

طراحی داخلی بیونیک

به این ترتیب، این پاویون از نظر ظاهری در معماری، روایت تعاملی و همه جانبه ای را در خود جای داده است. Vana با ترکیب طبیعت و معماری، جنگلی خیره کننده از درختان کاغذی نورانی است.

مرجع:

https://www.dezeen.com/2014/02/23/glowing-indoor-forest-made-from-paper-by-orproject/

https://www.archdaily.com/465433/vana-orproject?ad_medium=widget&ad_name=recommendation

https://www.arch2o.com/vana-installation-orproject/

https://inhabitat.com/orprojects-glowing-vana-led-installation-grows-like-a-tree

https://www.frameweb.com/news/vana-by-orproject

https://www.wholesaleledlights.co.uk/wp/2016/06/architectural-project-uses-leds-to-simulate-organic-growth/

مقالات مرتبط:

کاربرد و تاثیر اصول طراحی پارامتریک در معماری داخلی

دکوراسیون داخلی پارامتریک در یک واحد آپارتمانی کوچک

http://clickhouse.ir/2019/12/10/%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84%db%8c-%d9%be%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%85%d8%aa%d8%b1%db%8c%da%a9-%d8%af%d8%b1-%db%8c%da%a9-%d9%88%d8%a7%d8%ad%d8%af-%d8%a2/

مترجم: کاملیا کلانتری

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست